بلاگ ابزارهای نوین در پژوهش

نگاهی به کارکردهای ابزارهای نوین پزوهشی و سامانه‌های نرم افزاری و متدهای نوین در امر مطالعه و تحقیق و نگارش و کار گروهی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
فقه علم شهر

شهرانه فلسفی *

۲ آذر ۱۳۹۵
ابزارهای نوین در پژوهش

اندر آیین نبشتار تراز

مقاله، بازتاب‌دهندۀ جزر و مدّ و جولان فکری نویسنده است. نویسنده، با زورق اندیشه، به دریای اندیشه‌ها وارد می‌شود و جزر و مدّ می‌آفریند و با جزر و مد و جولان‌گری دیگر اندیشه‌ها، درمی‌آمیزد و در فراخیزی و نهضتِ پاک‌سازی و سرزندگی دریای اندیشه‌ها که بی‌گمان، در دریای پرغریو و فرویش و برآیش وجودِ انسان‌ها، اثرگذار است و دگرگونی‌آفرین، نقش‌آفرینی می‌کند.
فصلنامه، بر اساسِ رسالتی که دارد، وظیفۀ خود می‌داند از مقاله‌‎های فقهی و موضوع‌شناسی فقهی و مقوله‌های پیرامونی با این ویژگی، بهره بگیرد و به سهم خود، نواندیشی دینی را بگستراند و راه را بر خمود‌فکری و خشکه‌مغزی ببندد.
۱۴ تیر ۱۳۹۵
ابزارهای نوین در پژوهش

نگاهی به دستورالعمل اعطای رتبه علمی به نشریات حوزوی

نشریات پژوهشی حوزه به سه دسته تقسیم می‌شوند. مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه دبیرخانه‌ای دارد با عنوان «شورای اعطای مجوزها و امتیازهای علمی».
۹ تیر ۱۳۹۵
بلاگ‌های تخصصی

کمترین کارکرد نقد

ر نوشته‌های انسانی طبیعتاً خطاهایی رخ می‌دهد. گویی این سرشت پژوهش‌های انسانی است و کمال مختص خداوند است. در ساده‌ترین سطح، این خطاها گاه زاده ثبت امور خلاف واقع است، گاه استناد نادرست است و گاه ادعایی خطا.
کمترین کارکرد نقد ممانعت از جا افتادن خطا و کژی در عرصه دانش یا دروازه‌بانی علم است. با این حال دیدن برخی خطاهای درشت در آثار بزرگ فقهی و غیر فقهی، تکان دهنده است که در ادامه به آن اشارتی خواهم کرد.
یادداشت یکی از پژوهشگران را در این زمینه بخوانید.
۸ تیر ۱۳۹۵
بلاگ نشریه

موضوع‌شناسی؛ دانشی نو

از مقوله‌های بس مهم و کاربردی، که دانش فقه را پرکشش و نو نگه‌می‌دارد و در همۀ میدان‌ها میان‌دار، شناخت موضوع است. شناختی که از دیرباز تاکنون، فقیهان و صاحبان فتوا را چراغ راه بوده و راه‌گشا و بن‌بست‌شکن و نگذارده فقه رو به افول بگذارد و کهنگی و جاماندن از قافلۀ پرشتاب زندگی، آن‌را از تک‌و‌پوی بازدارد و به تاریخ بپیوندد، بسان بسیاری از دانش‌هایی که می‌بینیم و می‌بینید به تاریخ پیوسته‌اند.
این شناختِ سخت‌ سرنوشت‌ساز، امروزه و در روزگار جدید و پیشرفت‌های روزافزون بیش از پیش گزیرناپذیر می‌نماد و سزاست که جایگاه مستقلی بیابد و از این چشم‌انداز، بررسی و زمینه‌های کاربردی آن در جای‌جای فقه آماده شود.
یادداشت موضوع‌مگ را بخوانید.
۸ تیر ۱۳۹۵
بلاگ نشریه

ساحت قدسی فتوا

فتوا، از خداست، پرتوی از نور او. اوست که فتوا می‌دهد، راه می‌نماید، راه بهتر رسیدنِ به سرچشمۀ روشنایی.
او، پاسخ‌گوست. آدمیان را برمی‌انگیزاند که بپرسند و از ظلمت جهل برهند. خود در مقامِ پاسخ‌گویی بر‌می‌آید و به بندگان بار می‌دهد به مقام پرسش‌گری خردورزانه از او فرا روند و بر دامنۀ آگاهی خود بیفزایند.
باب روح‌افزا و دل‌انگیز پرسش از خود را باز گذارده تا آدمیان، در باتلاق نادانی گرفتار نیایند و راهِ برون‌شد را بیابند و راه امروز و فردا و فرداهای خود را در پرتو پرسش‌گری‌های آگاهانه و پاسخ‌های هدایت‌گرانه و حیات‌بخش بگشایند.